A hőszivattyúk elterjedésének oka
A fosszilis energiáknak való kitettség Európa szerte, így hazánkban is egyre inkább leáldozóban van. A jelenleg is zajló energiaválság tömegeket ébresztett rá arra, hogy igenis van keresnivalója az alternatív, megújuló energiát használó fűtési rendszereknek is a háztartásokban, éppen ezért egyre többen érdeklődnek a hőszivattyús rendszerek iránt.
Új lakóház építése vagy teljes felújítás esetén érdemes megfontolni a hőszivattyú beépítését, még akkor is, ha a rendszer telepítési összköltsége magasabb, mint a gázcirkó rendszereknek. Ennek oka az, hogy a hőszivattyús rendszerek rendkívül kedvező hatásfokkal üzemelnek, így a befektetésünk akár néhány év alatt is megtérülhet.
Mi az, hogy hőszivattyús rendszer?
A hőszivattyúk olyan rendszerek, amelyek felhasználják a természetes hőforrásban lévő energiát, mint például a talaj, a víz vagy a levegő. Ezek energiáját alakítják át fűtési és hűtési energiává. A hőszivattyú technológiának két fő típusa van:
-
légkondicionáló rendszer és
-
talajközi rendszer.
Mindkettő hasonló módon működik, de eltérnek abban, hogy honnan vonnak ki energiát. A hagyományos értelemben vett hőszivattyú rendszer egy olyan épületgépészeti megoldás, amely nem csak a fűtést biztosítja, hanem a hűtést és a melegvíz-előállítást is.
Hogyan működik a hőszivattyú?
A hőszivattyú működése a hőenergia előállításának tekintetében eltér a hagyományos fosszilis rendszerektől: a hőszivattyú nem éget tüzelőanyagot, hanem kihasználja a hűtőközegek elpárolgását és kondenzációját az energia létrehozásához.
A hőszivattyú használatának célja a hőenergiával történő gazdálkodás. Működését tekintve hasonló a hűtőgéphez vagy a klímaberendezéshez, ugyanis az alacsonyabb hőmérsékletű környezetből szállítja az energiát a magasabb hőmérsékletű környezet felé és ott ezt a hőenergiát átadja. A klímához hasonló beltéri egységekhez köthető a rendszer, ezek adják le a hőt, de radiátor helyett fan-coilokat, vagy más néven ventilátoros konvektorokat használ.
A fan-coil ventilátor segítségével keringeti a helység levegőjét, és a hagyományos radiátorral szemben nemcsak fűteni, de hűteni is képes. A téli időszakban a fan-coil ventilátora átkeringeti a levegőt a csövekből álló hőcserélőbetéten, amelyben meleg víz folyik, így fűti otthonunkat. Amikor nyáron hűsölni szeretnénk, akkor a hideg víz áramlik a berendezésben. Ezek a hőszivattyúk akár -25°C is képesek energiát kivonni a környezetükből.
A hőszivattyúk 4 típusa
Több hőszivattyú típust különböztetünk meg attól függően, hogy milyen környezetből nyerik ki az energiát és milyen közegben adják le a fűtéshez vagy hűtéshez szükséges hőt.
A hőszivattyúk típusainak négy változata:
-
Levegő-víz hőszivattyú, ahol a külső levegőből nyerjük ki a hőt és a hűtőközeg segítségével megfelelő hőmérsékletűre fűtjük vagy hűtjük a rendszerben keringő vizet. Bizonyos típusú hőszivattyúk akár -25 °C fokos külső hőmérsékletet is képesek hasznosítani
-
Víz-víz hőszivattyú, ahol talajvíz hőenergiáját használjuk a meleg előállításához, de bármilyen más vízforrás (tó, folyó stb) is alkalmazható. Megfelelő mennyiségű víz szükséges a hosszú távú működéshez. A víz-víz hőszivattyúval lehetőségünk van aktív és passzív hűtésre egyaránt.
-
Talajszondás hőszivattyú, amelyiknél a geotermikus hőt hasznosítjuk a földben elhelyezett hőcserélőn keresztül, ami lehet földkollektor vagy földszonda. A Föld-víz hőszivattyúval szintén lehetőségünk nyílik aktív és passzív hűtésre egyaránt.
-
A felsoroltakon kívül léteznek még hőszivattyús üzemű klímaberendezések is, más néven levegő-levegő hőszivattyúk is, amelyek a kültéri levegőt használják energiaforrásként a belső levegő fűtésére és hűtésére.
Milyen szempontokat kell figyelembe venni a hőszivattyúk elhelyezésével kapcsolatban?
A hőszivattyú elhelyezésének során fontos szempont, hogy a berendezés optimális működését biztosítsuk, ugyanakkor legalább ennyire jelentős az is, hogy a működésével járó zaj és rezgés ne okozzon kellemetlenséget saját és környezetünk részére.
Optimális működés
A lehető legjobb működéshez a hőszivattyút olyan helyre kell elhelyezni, ahol:
- Jó a szellőzés - A kültéri egységet nem lehet falak közé zárni, mert akkor a hőátadását gátolnánk, ezzel drasztikusan rontva a hatásfokot.
- Védett a víztől és a hótól - Lehetőleg napsütött, valamint erős és hideg szelektől védett helyet válasszunk. Jelentős mennyiségű csöpögő vagy kiömlő víz útjába semmiképp ne helyezzük. Olyan területeken, ahol gyakran havazik, különös figyelmet kell fordítani a hőszivattyú védelmére, hogy a körülötte felgyülemlett hó nehogy lefojtsa a kültéri egységet.
- Stabil és egyenes a talapzat - Szilárd alapot, lehetőleg betont válasszunk. A kondenzvíz elvezető nyílása alatt föld, kavics vagy homok legyen.
- Könnyen hozzáférhető - A gyártó által előírt minimális védőtávolságok betartásával jobban el lehet majd végezni a később esedékes karbantartásokat.
- Egy szinten (emeleten) van a beltéri egységgel
Kellemetlen zajok elkerülése
A hőszivattyú hangossága a különböző típusoktól és márkától is függ, de általában 40-50 decibel körül mozog. A kompresszor, a fűtési szivattyú, valamint a nagy légmennyiséget megmozgató ventilátor működése együttesen okozza a zajt. A gondot sokszor nem a gép saját zajkeltése jelenti, hanem a nem megfelelő elhelyezésből adódó problémák, mint például a visszavert zajok, vagy rezonancia.
Az alábbi videón megtekintheti, hogy a különböző hőszivattyúk milyen hangosak lehetnek:
Ha szeretné elkerülni a túlzott zajterhelést, akkor fontos szem előtt tartani az alábbiakat az elhelyezés során:
-
A falra rögzített berendezés képes átadni részlegesen a rezonanciát az épületnek, ezért szükséges rezgéscsillapító használata
-
Az uralkodó széliránnyal szembe ne fújjon a gép, valamint a levegő kiáramlása ne közvetlenül a szomszéd felé történjen, illetve a felállítás helye ne legyen hálószoba vagy nappali közelében, ahol esetleg zavarhatja az ott tartózkodó lakók nyugalmát.
-
A hangnyomás szintje csökkenthető növényzettel borított felületekkel, valamint a megfelelő irányból hangelnyellő fallal árnyékolhatjuk a zaj terjedését a szabad légáramlás akadályozása nélkül.
A hőszivattyúk előnyei más fűtési rendszerekkel szemben
Hatékonyság - A hőszivattyúk jelentősen magasabb hatékonysággal rendelkeznek a hagyományos gázfűtési rendszerekhez képest. A hőszivattyúk által hasznosított hőenergia legalább 2-3-szor nagyobb, mint a hagyományos gázfűtési rendszerek által hasznosított hőenergia.
Környezetbarát technológia - A hőszivattyúk környezetbarátabbak, mint a hagyományos gázfűtési rendszerek, mert nem bocsátanak ki káros anyagokat a környezetbe.
Alacsonyabb üzemeltetési költség - A hőszivattyú a legalacsonyabb üzemeltetési költségű rendszer, a gáznál körülbelül tízszer olcsóbb, ugyanis 1 kW elektromos áramból 5 kW fűtőteljesítményt tud előállítani.
Hosszú távon gondolkodva versenyképes ár - A hőszivattyúk ára általában versenyképes a hagyományos gázfűtési rendszerek árával, ha nem csak a telepítési költségeket vesszük figyelembe.
Flexibilitás - A hőszivattyúk különféle hőforrásokat hasznosíthatnak mint például a talaj, a víz, a levegő, így nagyon flexibilisek.
Könnyen összekapcsolható más rendszerekkel - A hőszivattyúk könnyen összekapcsolhatók más rendszerekkel, például napelemmel összekötve nagyon hatékonyan alkalmazhatók.
Távoli diagnosztika - A meghibásodás típusa laptopról ellenőrizhető, távolról is segítséget tud nyújtani a szerviz a tulajdonosnak.
Hűtésre és fűtésre is alkalmasak - A gázfűtés csak a hidegebb hónapokban biztosítja belső tereink kellemes hőmérsékletét, a nyári melegben a klímákhoz fordulunk hűsölésért. Ezzel szemben a hőszivattyúk otthonunk fűtésére és hűtésére is alkalmasak, így egész évben használhatók.
A hőszivattyúk hátrányai más fűtési rendszerekhez képest
Magasabb beruházási költség - A hőszivattyúk általában magasabb kezdeti költséggel járnak, mint a hagyományos gázfűtési rendszerek, mivel a berendezés és az installáció költsége magasabb.
Függ a környezeti hőmérséklettől - A hőszivattyúk hatékonysága a környezeti hőmérséklettől függ, így alacsonyabb hőmérsékleten kevesebb hőt tudnak termelni.
Bizonyos helyeken nem alkalmazható - A hőszivattyúk bizonyos helyeken, mint például a magas hegyeken vagy a száraz, meleg klímájú területeken, nem alkalmazhatók.
Bizonyos esetekben alacsony hatásfok - A hőszivattyúk bizonyos esetekben jelentős áramfogyasztást igényelnek, ami összességében növeli az energiaköltségeket. Napelem rendszerrel megtámogatva azonban akár nulla forintos fűtési költséget is eredményezhet.
A hőszivattyúk teljesítményét befolyásoló 6 tényező
A hőszivattyú szükséges teljesítményét a következő tényezők alapján szakértői számítások segítségével kell meghatározni:
-
Az épület alapterülete
-
Az épület energiaigénye (hőigénye)
-
A kívánt hőmérséklet
-
A rendelkezésre álló forrás (például földenergia, vízenergia, levegő)
-
Az épület szigetelési minősége
-
Az épület helyzete (napfény, szél)
Az ingatlan tényleges hőszükségletének meghatározása nem szabad, hogy becslésen alapuljon, kiemelten fontos, hogy a számítás figyelembe vegye a szerkezet hőszigeteltségét, a nyílászárók jellemzőit, illetve az ablakokon át bejutó napsugárzási energiát is.
A hőszükséglet pontos meghatározása energetikai számításokkal történik, amelyek az épület minden műszaki paraméterét figyelembe veszik, biztosítva ezzel, hogy a rendszer ne legyen alul- vagy túlméretezett.
A hőszivattyúk hűtő kapacitásának meghatározása során ellenőrizni kell a nyári hőterhelést, amely figyelembe veszi az ablakon beszűrődő napsugárzást, a bent tartózkodók hőleadását és a háztartásban található gépek hulladékhőjét.
Kiknek és miért ajánljuk a hőszivattyús rendszerek kiépítését?
A hőszivattyúk egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert azok körében, akik otthoni fűtési-hűtési megoldásokat keresnek.
Összességében a hőszivattyúk rugalmassága, hatékonysága, hosszú távú kedvező megtérülése és alacsonyabb környezetterhelő hatásának köszönhetően a fosszilis tüzelőanyagokat használó technológiákat egyre nagyobb számban cserélik megújuló energiával működő hőszivattyúkra.
A karbonsemlegesség elérésére irányuló stratégiák megvalósítása érdekében Európában és hazánkban is különböző ösztönzőket vezetnek be a kormányok a hőszivattyúk elterjesztése érdekében.
A hőszivattyús rendszerek kiépítését főként teljes felújítás előtt álló, vagy új építésű házak, lakások esetében ajánljuk leginkább. Számolni kell vele, hogy maga a hőszivattyú, illetve annak telepítése költséges vállalkozás, azonban a kiépítésének ára 2-3 év alatt megtérül. A hőszivattyú összességében a legolcsóbb működtetésű hűtés-fűtésrendszer, a használatának költsége a gáznál jelenleg tízszer kedvezőbb.
Tekintse meg általunk az általunk kínált hőszivattyús rendszerek kínálatát, és kérjen ajánlatot az “Árajánlat” gombra kattintva, vagy a Kapcsolat fülön!